Primorsko - Приморско - Primorsko

Dom Kultury „Samoobrazovanie 1919” w Primorsku (Bułgaria) to Partner zagraniczny Miejskiego Domu Kultury w Częstochowie z którym została podpisana umowa o współpracy w dziedzinie kultury.

Podpisanie umowy z zagranicznym odpowiednikiem naszej Instytucji jest zgodne ze Statutem MDK. Nawiązanie pierwszych kontaktów nastąpiło już w 2014 roku, czyli w roku powstania Miejskiego Domu Kultury w Częstochowie, kiedy Zespół Folklorystyczny "Primorsko" podczas swojego tournée wystąpił z dwoma koncertami w Częstochowie (m.in. w sali widowiskowej MDK). 23 maja 2016 roku po wcześniejszych konsultacjach i zaproszeniu naszej delegacji wraz z Zespołem Pieśni i Tańca "Częstochowa" przez władze miasta Primorsko oraz Dom Kultury "Samoobrazowanie 1919" dyrektorzy obu placówek podpisali historyczny dokument. Odbyło się to podczas uroczystości związanych z Dniem Primorska i świętami narodowymi Bułgarii. W ramach wzajemnej współpracy będziemy m.in. wspierać bezpośrednie kontakty artystów i zespołów artystycznych w międzynarodowych konkursach i festiwalach odbywających się w obu miastach, promować kulturę naszego Partnera, organizować wystawy, koncerty i inne imprezy artystyczne, pogłębiać i rozwijać przyjaźń między narodem bułgarskim i polskim. W najbliższym czasie będziemy przybliżać Państwu informacje o naszym Partnerze i kulturze bułgarskiej.

 

Dom Kultury „Samoobrazovanie 1919” w Primorsku – historia działalności

31 maca 1919 roku powstało intelektualne stowarzyszenie „Samoobrazovanie”, które później nazwano Domem Kultury. Głównym zadaniem Instytucji było podniesienie świadomości kulturalnej i edukacyjnej mieszkańców Kiupria (dziś miasta Primorsko).

W 1940 roku powstał dwupiętrowy budynek, w którym zostały urządzone teatr i czytelnia – było to miejsce, gdzie spotykały się lokalne społeczności. 31 grudnia 1940 roku podczas obchodów Nowego Roku w Sali Nowego Centrum Społeczności, Stoyan Dragulev, bułgarski poeta, wygłosił napisany przez siebie tekst hymnu Primorska.

Obecnie w Domu Kultury w Primorsko działają: amatorska grupa pieśni ludowych, grupa wokalna, chór, zespół teatralny, grupa taneczna dzieci i młodzieży, szkoła pianina, szkoła akordeonu. Ponadto znajduje się biblioteka i czytelnia dysponująca ponad trzynastoma tysiącami książek.

Dyrektorem Domu Kultury jest Stoyko Stoykov.

Muzeum Historyczne w Primorsku

Od 2015 roku w Primorsku istnieje Muzeum Historyczne w którym są przechowywane eksponaty z wykopalisk rejonu gminy Primorsko. Większość eksponatów pochodzi z czasów starożytnych, gdy na tym terenie rozwijała się kultura grecka i tracka. Można obejrzeć szereg naczyń z tamtych czasów, monet i rzeczy codziennego użytku. Wciąż odnajdywane są liczne zabytki, gdyż leżący w pobliżu Sozopol był jednym z głównych ośrodków handlowych tamtego okresu (starożytne greckie państwo – miasto).

Beglik Tash

Beglik Tash to starożytne sanktuarium w gminie Primorsko. Ta część Tracji zamieszkiwana była przez plemię Skirmians w II w. p.n.e., którzy trudnili się metalurgią. Wydobywali oni miedź z Gór Strandża blisko wybrzeża Morza Czarnego i sprzedawali ją innym plemionom z Tracji. Beglik Tash było ich sanktuarium, a w dniu przesilenia letniego promienie słoneczne przechodziły przez otwór w skale (podobnie jak w bardziej popularnym Stonehenge).

 

BilerChildrenLeg og SpilAutobranchen