WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

 

     

Lourdes, Francja. Miasto bliźniacze/partnerskie  Częstochowy. Miejski Dom Kultury w Częstochowie dwukrotnie gościł przedstawicieli miasta Lourdes – w marcu i  czerwcu 2015r. Pierwsza, robocza wizyta odbyła się z w obecności pracownika Liceum  l’Arrouza Frederica Delga. Podczas drugiej,  22 czerwca 2015r. przybyli:
Hubert Landes - przewodniczący stowarzyszenia "Błękitna Gwiazda", który rozmawiał z Dyrektorem MDK na temat udziału Zespołu "Częstochowa" w uroczystościach organizowanych w Lourdes z okazji 25-lecia współpracy naszych miast, w dniach 9-12 października 2015r., oraz o możliwościach nawiązania współpracy MDK z instytucjami kultury z Lourdes,
Pascale Ginestet-Candehore, dyrektorka Liceum l'Arrouza,
W spotkaniu uczestniczyła kierownik Zespołu Pieśni i Tańca "Częstochowa" Pani Danuta Morawska

Goście oprócz wizyty w MDK uczestniczyli w konferencji "Samorządowy Trójkąt Weimarski Lourdes Pforzheim Częstochowa". Ponadto nauczyciel i uczniowie z liceum l'Arrouza wzięli udział w Alei Dobrego Smaku prezentując dania francuskie.

W dniach 10-11 października 2015r. w Lourdes odbyły się uroczystości związane z obchodami 25. lecia współpracy bliźniaczej miast Częstochowy i Lourdes, w której aktywnie uczestniczył Miejski Dom Kultury w Częstochowie.

Delegacja z Częstochowy, która uświetniła uroczystości to przedstawiciele władz miasta: Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy Pan Ryszard Stefaniak, Przewodniczący Rady Miasta Pan Zdzisław Wolski, Inspektor Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Pani Hanna Jędrecka oraz pracownik Urzędu Miasta – tłumacz Pani Ewa Lupa. Miejski Dom Kultury w Częstochowie reprezentowali Dyrektor Pan Paweł Musiał oraz p.o. Kierownika ds. Edukacji Kulturalnej i Organizacji Imprez, jednocześnie Kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa” Pani Danuta Morawska wraz z Zespołem „Częstochowa”. Ponadto Polskę reprezentowali: Konsul Honorowy Republiki Polski we Francji (Toulouse) Antoine Jankowski, przedstawiciele Stowarzyszenia Błękitna Gwiazda – Oddział Częstochowa: Pani Sabina Kubacka oraz Pani Ewelina Makowska.

Francuską stronę reprezentowały najwyższe władze Lourdes: Pani Mer Josette Bourdeu, a także wice mer Pan Bruno Vinuales , Pani Marie- Jose Moulet,  Pani Jeanine Dubié,Pan  Jean-François Duhar, radni i społecznicy. Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie Błękitna Gwiazda (l'Étoile bleue) w Lourdes z Prezesem Hubertem Landes oraz  Panią Yvette Landes.

Podczas oficjalnych spotkań rozmawiano na temat dalszej współpracy obu miast i rozwoju jej w szerszym zakresie, m.in. wymianie kulturalnej, edukacyjnej, turystycznej i pielgrzymkowej. Podjęto szereg zobowiązań związanych z zacieśnianiem współpracy z naszymi miastami, m.in. wymiana młodzieży, wymiana kulturalna, powstanie strony internetowej (dwujęzycznej) mającej przybliżyć atrakcje obu miast i ułatwić wymianę informacji, starania o połączenia lotnicze między lotniskami położonymi w pobliżu Lourdes i Częstochową (deklaracja Konsula Honorowego).

Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”, nad którym opiekę merytoryczną i finansową pełni Miejski Dom Kultury w Częstochowie dał kilka występów, które przybliżyły francuskim przyjaciołom naszą kulturę, tradycje i folklor. Występy w sali widowiskowej, kościele parafialnym oraz na placu kościelnym cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. Prezentowały się również zespoły folklorystyczne z Francji.

O naszym pobycie rozpisywały się także francuskie media:

LADEPECHE - KLIKNIJ

LOURDES INFO - KLIKNIJ

LOURDES ACTU - KLIKNIJ

Zapraszamy też do obejrzenia materiału filmowego: KLIKNIJ W OBRAZEK

Lourdes to miasto i gmina w południowo-zachodniej Francji, u podnóża Pirenejów, nad rzeką Gave de Pau, w regionie Midi-Pyrénées, w departamencie Pireneje Wysokie.To największy we Francji i jeden z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego i cel pielgrzymek, odwiedzany rocznie przez 6 mln osób z całego świata. Ma bardzo dobrze rozwiniętą infrastrukturę pielgrzymkowo-turystyczną (kilkadziesiąt tysięcy miejsc noclegowych). W mieście jest wiele zabytków, m.in. zamek z XIV wieku, dwupoziomowy kościół z drugiej połowy XIX wieku, neobizantyjski Kościół Różańcowy z końca XIX wieku, podziemna Bazylika Św. Piusa X.

IMG_5836.JPGIMG_5759.JPGIMG_5799.JPGIMG_5859.JPGIMG_5767.JPGIMG_5798.JPGIMG_5783.JPGIMG_5843.JPGIMG_5803.JPGIMG_5841.JPG

 

Primorsko, Bułgaria- MDK w Częstochowie jest w trakcie rozmów o współpracy z Domem Kultury w Primorsku.

Primorsko to nadmorska miejscowość wypoczynkowa w południowej części bułgarskiego wybrzeża. Jest znacznie mniejsza i mniej znana niż słynne kurorty Słoneczny Brzeg czy Złote Piaski, jednak w niczym im nie ustępuje i każdego roku przyciąga kilkadziesiąt tysięcy turystów. Primorsko posiada bardzo ładne, szerokie piaszczyste plaże, łagodne zejścia do wody oraz świetne warunki pogodowe, które utrzymują się od czerwca do września. 

13 i 14 listopada 2014r. Zespół Folklorystyczny "Primorsko" z Primorska dał dwa koncerty (jeden w Cerkwii Prawosławnej w Częstochowie, drugi w MDK w Częstochowie), które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Materiał filmowy z pobytu Zespołu "Primorsko" w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie: KLIKNIJ W OBRAZEK

 

Zapraszamy do zapoznania się z folklorem regionu Primorsko (kliknij poniżej):
Część 1
Część 2
Część 3
Część 4

Zdjęcia z pobytu w Częstochowie

28_resize.JPG27_resize.JPG07_resize.JPG33_resize.JPG18_resize.JPG03_resize.JPG32_resize.JPG10_resize.JPG25_resize.JPG31_resize.JPG

23_resize.JPG47_resize.JPG35_resize.JPG11_resize.JPG01_resize.JPG30_resize.JPG16_resize.JPG43_resize.JPG44_resize.JPG08_resize.JPG

BilerChildrenLeg og SpilAutobranchen