O MDK

Miejski Dom Kultury w Częstochowie

został powołany uchwałą Rady Miasta Częstochowy VI kadencji na XXXVIII sesji zwyczajnej z dniem 1 stycznia 2014r. Jest instytucją kultury, która kontynuuje działalność placówki oświatowej istniejącej pod nazwą Młodzieżowy Dom Kultury.

Miejski Dom Kultury jest administratorem zespołu budynków przy ulicy Łukasińskiego 50/68 oraz przy ulicy Spadzistej 13. Główny budynek to objęty ochroną ponad stuletni pałacyk Bernarda Hantkego na Rakowie, siedziba dawnego właściciela Huty Częstochowa. Zabytkowe wnętrza tworzą niezapomnianą atmosferę, sprzyjającą artystycznej edukacji i działalności. W latach siedemdziesiątych do obiektu dobudowano salę widowiskową na 417 miejsc oraz krytą pływalnię z brodzikiem dla dzieci. Wraz z rozpoczęciem działalności Miejskiego Domu Kultury, w 2014 roku utworzono saunę suchą w części basenowej, a także uruchomiono studio nagrań, które cieszy się ogromnym powodzeniem. Całość naszych obiektów otoczona jest półtora hektarowym parkiem. MDK jest otwarty na potrzeby wszystkich mieszkańców, zarówno dzieci jak i dorosłych. Stara się zwiększać ofertę, zmieniając rodzaj, charakter i formy pracy w coraz liczniejszych pracowniach. Wszystko to dokonuje w oparciu o aktualne, twórcze potrzeby uczestników. Naszym zadaniem jest proponowanie uczestnikom nowych, atrakcyjnych form zajęć oraz ciekawa oferta kulturalna. Mieszkańcy mogą uczestniczyć w różnorodnych zajęciach:  nauki i doskonalenia gry na instrumentach, wokalnych, choreograficznych, plastycznej, fotograficznej, teatralnych, kroju i szycia, modelarstwa, dziennikarsko- literackich, ceramicznych, gimnastyki relaksacyjnej, gimnastyki korekcyjnej, aqua aerobicu, nauki pływania. MDK od samego początku jest mecenasem Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa”. W ramach współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta odbywają się zajęcia na krytej pływalni w ramach programu Powszechnej Nauki Pływania dla uczniów klas drugich szkół podstawowych w Częstochowie. W MDK działa Galeria, w której prezentowane są m.in. wystawy fotograficzne, plastyczne, architektoniczne. W okresie ferii zimowych oraz wakacji organizowane są warsztaty o różnorodnej tematyce. Dla zainteresowanych osób cyklicznie odbywają się spotkania, np. szachowe, warcabowe, tańca irlandzkiego, podróżnicze.

Nawiązaliśmy współpracę międzynarodową z Domem Kultury w Primorsku- Bułgaria. Współpracujemy z licznymi stowarzyszeniami i innymi organizacjami pożytku publicznego, a także z instytucjami kultury na terenie Polski i miasta. Organizujemy szereg imprez o charakterze regionalnym i ogólnopolskim, m.in. „Szlakiem Orlich Gniazd”, „Parki narodowe w Polsce oraz gatunki zwierząt i roślin chronionych”, „Zdjęcie z tostera”, „Mój mistrz”, „Ciepło- zimno”, „Zdjęcie z podróży”.

Instytucja organizuje szereg imprez artystycznych, podczas których gości wiele osobistości ze świata kultury i sztuki. Wśród nich znaleźli się m.in. Jan Nowicki, Jerzy Połomski, Halina Kunicka, Andrzej Rosiewicz, Krystyna Giżowska, Alicja Majewska, Andrzej Rybiński, Włodzimierz Korcz, Zbigniew Wodecki, Zygmunt „Muniek” Staszczyk, zespół KOMBI, Paweł Kukiz, Janusz „Yanina” Iwański, Edyta Geppert, Katarzyna Skrzynecka, zespół folklorystyczny „Primorsko”, zespół „Golec uOrkiestra”. Podczas wizyty ciekawych osób staramy się dokumentować ich pobyt w naszym obiekcie rejestrując na taśmie filmowej wywiady z nimi. Stworzyliśmy „Ścianę Gwiazd” na której prezentowane są plakaty z wizerunkami naszych gości i ich dedykacje z autografami.

Instytucja stara się integrować mieszkańców poprzez organizowanie bezpłatnych imprez np. festynów- zarówno na terenie obiektu jak i w innych częściach miasta. Uczestniczy w miejskich przedsięwzięciach, m.in. Nocy Kulturalnej, Dniach Europejskich, Dniu Papieskim.