O MDK

Miejski Dom Kultury w Częstochowie

Miejski Dom Kultury w Częstochowie (MDK w Częstochowie) - instytucja kultury w Częstochowie, powołana uchwałą Rady Miasta Częstochowy VI kadencji na XXXVIII sesji zwyczajnej z dniem 1 stycznia 2014r.

Miejski Dom Kultury (MDK) jest administratorem zespołu budynków przy  ulicy Łukasińskiego 50/68 oraz przy ulicy Spadzistej 13. Główny budynek  to objęty ochroną ponad stuletni pałacyk Bernarda Hantkego na Rakowie,  siedziba dawnego właściciela Huty Częstochowa. Zabytkowe wnętrza tworzą  niezapomnianą atmosferę, sprzyjającą artystycznej edukacji i  działalności.

W latach 70. XX wieku do obiektu dobudowano salę widowiskową na 417  miejsc oraz krytą pływalnię z brodzikiem dla dzieci. Wraz z rozpoczęciem  działalności Miejskiego Domu Kultury, w 2014 roku utworzono saunę suchą  w części basenowej, a także uruchomiono studio nagrań. Całość obiektów  otoczona jest półtora hektarowym parkiem. MDK jest otwarty na potrzeby  wszystkich mieszkańców, zarówno dzieci jak i dorosłych. Stara się  zwiększać ofertę, zmieniając rodzaj, charakter i formy pracy w coraz  liczniejszych pracowniach. Wszystko to dokonuje w oparciu o aktualne,  twórcze potrzeby uczestników. Zadaniem Instytucji jest proponowanie uczestnikom  nowych, atrakcyjnych form zajęć oraz ciekawa oferta kulturalna.

Mieszkańcy mogą uczestniczyć w różnorodnych zajęciach: nauki i doskonalenia gry na instrumentach, wokalnych, choreograficznych, plastycznych, fotograficznych, teatralnych, kroju i szycia, modelarstwa, ceramicznych, gimnastyki relaksacyjnej, korekcyjnej, aqua aerobicu i nauki pływania. Uczestnicy zajęć edukacyjnych biorą udział w wielu konkursach zarówno o znaczeniu lokalnym jak i ogólnopolskim i międzynarodowym uzyskując szereg sukcesów: nagród i wyróżnień.

W MDK działa Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” (www.zespol-czestochowa.pl).  W ramach współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta odbywają się  zajęcia na krytej pływalni w ramach programu Powszechnej Nauki Pływania  dla uczniów klas drugich szkół podstawowych w Częstochowie. W MDK działa  Salon Sztuki, w którym prezentowane są m.in. wystawy fotograficzne,  plastyczne, architektoniczne, a także odbywają się koncerty kameralne. W  okresie ferii zimowych oraz wakacji organizowane są warsztaty o  różnorodnej tematyce. Dla zainteresowanych osób cyklicznie odbywają się  spotkania, np. szachowe, warcabowe, tańca irlandzkiego, podróżnicze.

Miejski Dom Kultury w Częstochowie podjął współpracę międzynarodową z Domem Kultury w Primorsku  w Bułgarii. Współpracuje z licznymi stowarzyszeniami i innymi  organizacjami pożytku publicznego, a także z instytucjami kultury na  terenie Polski i miasta. Organizuje szereg imprez o charakterze  regionalnym i ogólnopolskim, m.in. „Szlakiem Orlich Gniazd”, „Parki  narodowe w Polsce oraz gatunki zwierząt i roślin chronionych”, „Zdjęcie z  tostera”, „Mój mistrz”, „Ciepło- zimno”, „Zdjęcie z podróży”.

Instytucja organizuje szereg imprez artystycznych, podczas których  gości wiele osobistości ze świata rozrywki, kultury i sztuki. Wśród nich  znaleźli się m.in. Jan Nowicki, Tomasz Stockinger, Jerzy Połomski, Piotr Szczepanik, Halina Kunicka, Grażyna Łobaszewska, Anna Samusionek, Ewa Bem, Ewa Farna, Martyna Jakubowicz, Siggy Davis, Rudi Schuberth, Wojciech Gąssowski, Bohdan Łazuka, Kazimierz Kowalski, Olek Klepacz, Jacek Pałucha, Wojciech Turbiarz, Andrzej Rosiewicz, Krystyna Giżowska, Krystyna Prońko, Hanna Banaszak, Alicja Majewska, Jacek Stachurski- „Stachursky”, Andrzej Rybiński, Włodzimierz Korcz, Zbigniew Wodecki, Zygmunt „Muniek” Staszczyk, Janusz Szrom, Michał Kempa, Bogumiła Wander, zespół KOMBI, Paweł Kukiz, Don Vasyl, Janusz „Yanina” Iwański, Edyta Geppert, Katarzyna Skrzynecka, zespół folklorystyczny „Primorsko”, zespoły „Golec uOrkiestra”, "Enej", "Rezerwat", "Kobranocka", "Golden Life", "Róże Europy", "Sztywny Pal Azji", "Jary Oddział Zamknięty", "Universe", "Chłopcy z Placu Broni", „Piersi”, "Gang Marcela", "2plus1".  Podczas wizyt ciekawych osób dokumentowany jest ich pobyt w obiekcie.  Stworzona jest „Ściana Gwiazd” na której prezentowane są plakaty z  wizerunkami gości i ich dedykacje z autografami. Instytucja wspiera lokalnych artystów promując ich zarówno podczas koncertów na żywo jak i w mediach, m.in. Adriannę Noszczyk, Martynę Zygadło, Marcina Czerwińskiego, Zdzisława Sierpińskiego, zespoły: „AmperA”, „Drake”, „Shamboo”, „The Storks”, „7A Blues”, „Cacana Mania”, „Acheront”, „Synaisthesis” i wiele, wiele innych. Od 2020 roku, w związku z ograniczeniami wynikającymi z zagrożeniem epidemiologicznym, Miejski Dom Kultury w Częstochowie organizuje koncerty online, które można oglądać z każdego miejsca na Ziemi przy użyciu platformy facebook, na stronie: @MDKwCzestochowie oraz na kanale YouTube: mdkwczestochowie.

Miejski Dom Kultury w Częstochowie realizuje szereg projektów mających na celu dokumentację życia kulturalnego i społecznego w Częstochowie. Jednym z nich jest przeprowadzanie wywiadów z ciekawymi ludźmi z Częstochowy, regionu i Polski oraz publikowanie ich w Internecie  (YouTube: Miejski Dom Kultury Częstochowa), a także udostępnianie tych materiałów lokalnym mediom (TV Orion).

Instytucja stara się integrować mieszkańców poprzez organizowanie  bezpłatnych imprez np. festynów- zarówno na terenie obiektu jak i w  innych częściach miasta. Uczestniczy w miejskich przedsięwzięciach,  m.in. Nocy Kulturalnej, Dniach Europejskich, Dniu Papieskim, Senioraliach, Aleje, tu się dzieje.

Miejski Dom Kultury w Częstochowie prowadzi także działalność wydawniczą. Z inicjatywy instytucji wydano m.in. płytę CD uczestniczki zajęć wokalnych, Adrianny Noszczyk pt.: „Bal u Posejdona”, płytę winylową częstochowskiego zespołu „Ampera”, pakiet promocyjny wydany z okazji 40-lecia istnienia Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa” (album, płyta CD, płyta DVD), książkę podróżniczą Arkadiusza Pawełka pt.: „Horn”.

Dyrektorem od czasu powołania Miejskiego Domu Kultury w Częstochowie jest Paweł Musiał.

Częstochowski Festiwal Podróżniczy “Za Horyzontem” powstał z inicjatywy dyrekcji Miejskiego Domu Kultury w roku 2014. Celem Festiwalu jest propagowanie wiedzy o innych kulturach, narodach, przyrodzie oraz szeroko pojęte poznawanie świata. Wiosną każdego roku zapraszani są podróżnicy z całego kraju, którzy opowiadają o swoich wyprawach. Jest to pierwsza tego typu impreza w Częstochowie organizowana w sposób regularny i z takim rozmachem. Festiwal trwa przez dwa dni podczas których, oprócz prelekcji zaproszonych gości, organizowane są wystawy fotograficzne z podróży, koncerty, filmy podróżnicze, konkursy. Podczas dotychczasowych edycji gościliśmy znane osobistości, m.in. Krzysztofa Baranowskiego, Bilguuna Ariunbaatara, Arkadego Pawła Fiedlera, Jacka Pałkiewicza oraz Arkadiusza Pawełka. Festiwal cieszy się dużą popularnością zarówno wśród mieszkańców Częstochowy jak i całego regionu. Jest to jeden z nielicznych tego typu Festiwali, gdzie uczestnictwo w nim jest nieodpłatne.

Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa” – jeden z najbardziej rozpoznawalnych amatorskich zespołów folklorystycznych w Polsce, funkcjonujący w Miejskim Domu Kultury w Częstochowie od 2014 roku. Powstał w 1978 roku i od tego czasu przez Zespół przewinęło się  kilka pokoleń częstochowskich tancerzy. W tym czasie uczestniczył w ponad trzydziestu festiwalach folklorystycznych za granicą, dając występy na 4 kontynentach: w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Ameryce Południowej. Otrzymał szereg nagród i wyróżnień, m.in. Złotą Odznakę Honorową „Zasłużony dla Polskiej Kultury”, jest dwukrotnym laureatem Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego, Nagrodę Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury. Zespół w repertuarze prezentuje tańce i przyśpiewki z różnych regionów Polski.